czwartek, 18 maja 2017

Inspiracja Francją

Dzisiaj przybywamy z drugim po Inspiracji Japonią wpisem dotyczącym kraju...
Przed Wami Inspiracja Francją!

Przygotowałyśmy magnes z nocnym widokiem Paryża, recenzję powieści "Lekcje francuskiego", francuskie zdobienie paznokci z wieżą Eiffla, relację z wizyty w warszawskiej kawiarni Odette i inspirujące zdjęcia prosto z Francji.

Zapraszamy!
inspiracja francją u werterowni


Zdjęcia prosto z Francji:

 

drzewa we Francji

Krajobraz miejski we Francji

Roślinne bogactwo Francji

 
Zwykłe życie we Francji

Ulica we Francji ukazana z ciekawej perspektywy

Czerwone drzwi

Fasada budynku we Francji

Budynki we Francji

Artystyczne schody

zabytki we Francji

Muszla

Francuskie przysmaki

Kościół we Francji

Przejście dla pieszych we Francji

Przyroda Francji

Krajobraz Francji - woda


Francuskie piosenki do posłuchania podczas czytania


Louane - Avenir


i spokojniejsza propozycja
Coeur de pirate - Mistral Gagnant


Lubicie francuską muzykę? Może możecie nam coś polecić? ;)

Recenzja powieści "Lekcje francuskiego" autorstwa Hilary Reyl

Główna bohaterka Kate wyjeżdża do Paryża i zaczyna pracę jako asystentka u znanej fotograf Lydii. Okazuje się, że życie we Francji nie jest tak kolorowe, jak mogłoby się wydawać, a rodzina szefowej Kate nie należy do normalnych.
Powieść "Lekcje francuskiego" opowiada o życiu młodej dziewczyny, która trochę się pogubiła. Głównym wątkiem jest po prostu historia Kate, jej rozterki (także te miłosne) i życiowe decyzje.


Powieść pt. "Lekcje francuskiego" autorstwa Hilary Reyl nie wywoła w nas ponadprzeciętnych emocji, ale możemy ocenić ją raczej pozytywnie. Jest to lekka, szybka do przeczytania lektura. Jeśli lubicie typowe historie o "zwykłym" życiu z miłosnymi wątkami, to powinnyście być zadowolone.
Weronika deklaruje jednak, że lubi tego typu książki, ale ta wypada nieco gorzej od innych z podobnej kategorii.

Po przeczytaniu "Lekcji francuskiego" można mieć wrażenie, że cała historia nie miała żadnego celu i zmierzała donikąd. Nic szczególnego się nie wydarzyło i byłyśmy zdziwione, że do samego końca nie doczekałyśmy się szczególnej intrygi czy punktu zwrotnego w biegu wydarzeń. Nagle powieść była zakończona i pozostało odczucie - po co to wszystko?

Nie przekonuje nas ta nagłe silne uczucie miłości, które rozpalił w sercu Kate chłopak córki jej szefowej. No cóż... może to jest właśnie czar Paryża, ale nie wypadło to zbyt wiarygodnie.
Główna bohaterka Kate nie zyskuje w pełni naszej sympatii. Żadna z nas nie potrafi się z nią utożsamić. Na pochwałę zasługują za to postaci Lydii i Clarence'a. Zainteresowały nas nie tylko ich skomplikowane charaktery, jak i łącząca ich relacja. Zdecydowanie zadziwiającą bohaterką była ich córka Portia. Naszym zdaniem warto byłoby więcej napisać o motywach jej postępowania i sposobie myślenia. Nie udało nam się jej rozgryźć, a to wielka szkoda.

Na początku czytania denerwowały nas wtrącenia francuskich zwrotów, ale przyzwyczaiłyśmy się i potem nam to już nie przeszkadzało. Dla niektórych czytelników będzie to zapewne fajny dodatek, ale my nie znamy francuskiego, a przypisów nie udało nam się odnaleźć.

W powieści można napotkać wiele bardzo filozoficznych, wydumanych rozmów, które mogą oczywiście kogoś zainteresować. Niestety te rozważania zupełnie nie pasują do historii Kate i jej zachowania. Same w sobie mogą być pouczające, skłaniające do myślenia, ale nie do końca wiemy, dlaczego znalazły się w "Lekcjach francuskiego", które są lekką lekturą z mało odpowiedzialną, młodą dziewczyną w roli głównej.

Podoba nam się, że autorka Hilary Reyl zadbała o interesujący czas powieści, a także o tło historyczne - upadek muru berlińskiego, co było ściśle związane z pracą Lydii.
W "Lekcjach francuskiego" można znaleźć ciekawostki na temat życia Francuzek, ich diety, strój czy obycia. W tej kwestii powieść wyróżnia się na plus.

Mamy mieszane uczucia po lekturze tej powieści. "Lekcje francuskiego" czytało nam się przyjemnie, ale na pewno do nich nie wrócimy i szybko zapomnimy główną bohaterkę.

Magnes pomalowany akrylami z widokiem Paryża nocą


Klejem typu Wikol posklejałam ze sobą zapałki.


zapałki sklejone klejem Wikol

Pomalowałam je farbkami akrylowymi.
Na dole wymieszałam czarną farbę z niebieską, na środku widzicie sam kolor niebieski, a na górze niebieski z białym i odrobiną czerwonego.


malowanie zapałek

Małym pędzelkiem namalowałam gwiazdy, używając mieszanki złotej i białej farby akrylowej.
Przy pomocy złotej farby nakreśliłam sylwetkę wieży Eiffla, którą potem wykończyłam, używając czarnego.

jak namalować wieżę eiffla

magnes diy jak zrobić?

magnes z zapałek diy


Na koniec w podobny sposób wykonałam napis "France".

złoty napis France


Z tyłu nakleiłam magnes.

magnes do przyklejenia


Tak wygląda efekt końcowy magnesu z zapałek z wieżą Eiffla malowanego farbkami akrylowymi:

Francuski magnes diy

Magnes na lodówkę Francja

Magnes z Wieżą Eiffla DIY

Magnes ręcznie malowany Francja

magnes malowany farbkami akrylowymi

magnes Francja diy

magnes z zapałek diy

magnes z widokiem nocnego Paryża

magnes Francja z wieżą Eiffla

magnez France z wieżą Eiffla

Jak Wam się podoba magnes zrobiony przez Werterownię z zapałek inspirowany Francją?

Wizyta w cukierni Odette w Warszawie


Sama kawiarnia Odette nie jest typowo francuskim miejscem, ale my zjadłyśmy tam makaroniki, czyli ciasteczka wywodzące się z Francji. Poza tym spróbowałyśmy także ptysia, czyli ciastka wzorowanego na francuskim chou à la crème. Ocenimy więc już całą wizytę wraz z herbatą, którą tam wypiłyśmy :) Za wszystkie produkty zapłaciłyśmy same, wpis nie jest sponsorowany, a nasza opinia jest szczera! Cukiernia Odette w Warszawie jest bez wątpienia luksusowym miejscem. Wszystkie ciastka są przepiękne, niestandardowe i nie są tanie. Zainteresowanych odsyłamy na ich stronę internetową - http://www.odette.pl/

W kawiarni Odette zamówiłyśmy trzy makaroniki w różnych smakach. Pierwszym z nich jest orzechowo-migdałowy. Oceniamy go bardzo pozytywnie. Smakuje nam, czuć faktycznie orzechy. Choć jest minimalnie za słodki, to i tak jesteśmy wręcz zachwycone. Smak waniliowy nie przypadł nam do gustu. Był mało waniliowy, a Weronika porównała jego smak do mleka z automatu. :P Tereska nie była aż tak krytyczna. Nie możemy się jednak przyczepić do konsystencji ciasta, która we wszystkich makaronikach była bez zarzutu. Czekoladowy makaronik jest wyższy i wydaje się mniejszy. Weronika zdecydowanie go nie polubiła, bo był dla niej za gorzki. Tereska określiła go: "szału nie robi".

makaroniki w kawiarni w Warszawie

Makaroniki w kawiarni Odette

Makaroniki - Odette w Warszawie

Poza tym na naszym talerzu wylądował wyjątkowy ptyś. I to faktycznie jest coś, co zrobiło na nas wrażenie i po co warto było tam pojechać. Był to bardzo dziwny ptyś. Elementy pistacjowe smakowały dla nas limonkowo. W środku znalazłyśmy truskawkę. Nadzienie przepyszne, ciekawe. Samo ciasto było naszym zdaniem przeciętne. Jednak całość była przyjemnie kwaskowa i niespotykana. Polecamy ptysie w kawiarni Odette! :)

Ptyś z pistacjami

Najlepszy ptyś w Warszawie

Ptyś w kawiarni Odette w Warszawie

Pyszny pistacjowy ptyś

Ptyś w kawiarni Odette - pycha


Wypiłyśmy także zieloną herbatę o smaku brzoskwiniowym. Herbata pachnie przepięknie. Przypomina nam pod tym względem Nestea. Jest podawana w dzbanku. Otrzymałyśmy też dwie proste, lecz bardzo ładne filiżanki. Świetnie, że można zamówić dzbanek na dwie osoby, choć nie jest on zbyt duży, a jego cena nie należy do najniższych (12 zł). Herbata nie ma szczególnego smaku, a brzoskwinia jest ledwie wyczuwalna. Nie da się jednak powiedzieć, że smakuje jak zwyczajna zielona herbata.

zielona brzoskwiniowa herbata

zielona herbata w kawiarni odette

herbata w kawiarni Odette w Warszawie

Tak, to oczywiście paznokcie Weroniki w tle :D

Cukiernia została bardzo ładnie urządzona. Przyjemnie było posiedzieć przy ogromnym oknie.
Zadbano także o muzykę, która dodatkowo poprawiła nam nastrój.
Na ścianie wisiało piękne lustro, a gablota z ciasteczkami naprawdę zrobiła na nas wrażenie.
Jedyną kwestią, co do której mamy mieszane uczucia, były ogromne (na całą ścianę), przezroczyste drzwi ukazujące pracownię cukierniczą. Z każdego stolika było dokładnie widać pomieszczenie, gdzie są produkowane słodycze. Takie odważne rozwiązanie pokazuje, że firma nie ma nic do ukrycia, klient może sam zobaczyć, w jakich warunkach są wykonywane ciastka, a więc ma podstawy by obdarzyć Odette zaufaniem. Czemu więc pomysł nie do końca nam się podoba?
Podczas naszej wizyty nie odbywała się żadna produkcja, więc nie zobaczyłyśmy nic ciekawego. Zamiast tego miałyśmy widok na pracownika myjącego podłogę mopem. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze można obejrzeć produkcję ciastek oraz że podłoga musi być kiedyś wyczyszczona, ale szklane drzwi można by w takich momentach zasłaniać. Do tego powinny służyć powieszone tam wielkie zasłony. Niestety, nikt o to nie zadbał, a widok i odgłos mopa nie należą do najprzyjemniejszych.
Cały pomysł z odkryciem rąbka tajemnicy, czyli uczynieniem pomieszczenia produkcji widocznym możemy ocenić pozytywnie, ale wiszące koło drzwi kotary powinny być używane, gdy nic się nie dzieje, gdyż białe, sterylne pomieszczenie, maszyny i lodówki psują przytulny klimat tego miejsca.

wnętrze kawiarni Odette w Warszawie

kawiarnia odette w warszawie

wystrój kawiarni odette w warszawie

Francuskie paznokcie malowane farbkami - wieża Eiffla krok po kroku!

1. Pomalowałam paznokcie wybranymi lakierami (2 warstwy każdego koloru). 
Czerwony nałożyłam na kciuk i najmniejszy paznokieć - Miss sporty nr 540
Czarny na palec wskazujący - Golden Rose Rich Color nr 35
Jasny beż na dwa pozostałe - Pierre Rene No 355 Cold Beige

lakiery do paznokci

czarno-beżowo-czerwone paznokcie

2. Na środkowym palcu wykonałam wieżę Eiffla. Przedstawiam to tutaj krok po kroku. 

malowanie wieży eiffla krok po kroku

Jak namalować wieżę eiffla na paznokciach?

Przy łączeniu dołu wieży z czubkiem lewą ręką sprawdziło mi się trzymanie paznokci do siebie (tak jak układam dłonie do zdjęć) i pociągnięcie pędzelka od dołu wieży do góry. Najpierw zrobiłam to, trzymając pędzelek odwrotnie (malując od góry wieży na dół), co skończyło się zdrapywaniem linii...

Wieża eiffla na paznokciach

Wieża eiffla malowanie krok po kroku

Kontury wieży wykonałam czarną farbką, a całość wypełniłam szarym uzyskanym ze zmieszania bieli z czernią. Poprawiłam nim też niektóre kontury.

Wieża Eiffla zdobienie paznokci

Farbki akrylowe

Jak widzicie poniżej, pędzelek do zdobień mam bardzo cieniutki (został przycięty cążkami).

Cieniutki pędzelek przycięty cążkami

3. Na czwartym i drugim paznokciu, a ostatecznie też na kciuku wykonałam usta - francuskie pocałunki. Posłużyłam się patyczkiem do szaszłyka, bo akurat wzięłam go, by przebić zabezpieczenie w farbce :P

czerwona farbka akrylowa z Tigera

Malowanie ust na paznokciach krok po kroku

Jak namalować całusa na paznokciach?

Francuskie pocałunki - zdobienie paznokci

4. Dodałam także serduszka i napis na kciuku. Niebieski odcień powstał po zmieszaniu białego z granatowym.

Farbki akrylowe z Empiku i Tigera

Francuskie zdobienie paznokci

5. Całość pokryłam bezbarwnym lakierem Essence the gel nail polish 01.
Tak prezentują się francuskie paznokcie z wieżą Eiffla, całuskami i serduszkami.
Poniżej możecie obejrzeć obie dłonie. Jak Wam się podoba zdobienie inspirowane Francją?

Francuskie paznokcie

Francuskie zdobienie paznokci krok po kroku

Serduszka i całusy na paznokciach

Wieża Eiffla na paznokciach

Beżowe francuskie paznokcie

Paznokcie jak z Francji

Paznokcie w usta, serduszka i z wieżą Eiffla

Jak wykonać francuskie paznokcie?

Zdobienie paznokci z Francji

Dziękujemy za przeczytanie postu z inspiracjami. Zachęcamy do wykonania własnych prac :) Podzielcie się z nami swoimi pomysłami, uwagami i pytaniami w komentarzach. Mamy nadzieję, że zainspirowałyśmy kogoś do skorzystania z naszych pomysłów :)

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przez nas poza okładką książki, która pochodzi ze strony http://ksiazki.onet.pl/lekcje-francuskiego-ksiazka.

Jeśli chcesz być na bieżąco, polub nas na Facebooku. Tam pojawiają się informacje o nowych postach.
Zapraszamy też do obserwowania naszego bloga i profilu na Instagramie :) 
Prosimy o umieszczanie propozycji na inspiracje pod spisem postów :) Dziękujemy!

40 komentarzy:

 1. We Francji nigdy nie byłam, ale pazurki które wykonywałam były :d Też właśnie wieżę malowałam :d

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To musi być wyjątkowe uczucie - wiedzieć, że zdobienie zawędrowało tak daleko. :P

   Usuń
 2. Kolejny świetny wpis. Relaksują mnie posty u Ciebie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło nam, że relaksują Cię posty u nas. ;) Byłoby nam jeszcze milej, gdyby Cię inspirowały. :D

   Usuń
 3. Ciekawy sposób na zrobienie magnesu :) A pazurki jak zawsze piękne i z pomysłem! Kawiarni niestety nie odwiedzę, gdyż po prostu do Warszawy mam szmat drogi :) Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy bardzo!
   Kawiarnia jest fajna, ale na pewno nie jest warta jechania do niej kilku godzin. :D
   Pozdrawiamy ciepło. ;)

   Usuń
 4. trafiłaś tym wpisem w mój gust, uwielbiam Francję, byłam kilka razy i mam nadzieję, że jeszcze tam wrócę:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo nam miło. ;) Francja jest niezwykle inspirująca!
   Na pewno uda Ci się tam wrócić. :)

   Usuń
 5. super zdjęcia, jedzonko, paznokcie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szalenie podobają mi się zdjęcia. We Francji byłam jedynie w Paryżu, ale to miasto mnie nie urzekło. Chyba jednak dużo lepiej czułabym się na francuskiej prowincji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękujemy. ;) Faktycznie takie miejsca mają klimat.

   Usuń
 7. Wspaniałe zdjęcia i piękne paznokcie:)

  xxBasia

  OdpowiedzUsuń
 8. uwielbiam stare kamienice i wąskie uliczki pełne drzwi, okien i kwiatów :) super magnes! pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie miejsca mają wyjątkowy klimat. :) Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy!

   Usuń
 9. O Francja!
  Fajny pomysł. A co to za miejsce? Bo raczej nie Paryż, mam rację? Podziwiam Was za dbanie o detale. To musi być naprawdę nie łatwe namalować takie szczególiki. Widzę,że ostatnio nie możecie trafić na dobrą książkę, która by się Wam podobała. Polecam francuskiego autora Laurent'a Gounelle "Dzień, w którym nauczyłem się żyć". Dostałam ją od przyjaciółki, która jest jego "fanką" i czytała jego książki po francusku, ale ja nie znam francuskiego i widzę, że można znaleźć jego książki nie tylko w księgarni, ale nawet w bibliotece. ...jak się dobrze poszuka :)
  Ciekawa jestem czy Wam się spodoba. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszymy się, że podoba Ci się tematyka inspiracji. Tak, zdjęcia są zrobione w Tuluzie. Szczegóły może nie jest tak łatwo namalować, ale to kwestia wprawy i czasu. To nie jest tak, że ostatnie książki w ogóle nam się nie podobały, po prostu staramy się być krytyczne, żeby jak najlepiej przedstawić wady i zalety danych pozycji. Książka, którą nam polecasz, już po tytule wydaje się naprawdę interesująca i bardzo prawdopodobne, że kiedyś po nią sięgniemy...
   Pozdrawiamy serdecznie :3

   Usuń
 10. Naprawde fajnie napisałyście o Francji. Paznokcie i magnes też fajne. Fajnie ze wrzuciłyście zdjęcia typicznych kamienic z Tuluzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy, bardzo cieszy nas Twój komentarz. :)

   Usuń
 11. piękne zdjęcia. aż mi się zakręciło w głowie od Paryża :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdjęcia przepiękne. Magnez - wow.
  Książkę byś może przeczytam, jednak głupio, że nie ma przypisów do francuskich zwrotów. Chyba po raz pierwszy o tym czytam, nigdy też nie zdarzyło mi się mieć książki, w której nie byłoby przypisu, gdy było słowo w obcym języku.

  Cukiernia wygląda pięknie. I jeśli będę kiedyś mogła, to tam zajrzę, ponieważ te makaroniki mnie kuszą.

  Paznokcie wyglądają pięknie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że spodobał Ci się magnes wykonany przez Tereskę. :) Dziękujemy bardzo!
   Zapewne przypisów nie było, bo słowa były proste. Jednak wciąż wolałybyśmy mieć ich tłumaczenia pod ręką, bo ani trochę nie znamy francuskiego.
   Bardziej polecamy ptysia niż makaroniki, ale na pewno warto czegoś spróbować w kawiarni Odette. :)
   Jeszcze raz dziękujemy i pozdrawiamy. ;)

   Usuń
 13. Piękne zdjęcia. Bardzo podoba mi sie tez magnesik. No i ptysie robia wrażenie. Jak będę w Warszawie to się tak wybiorę. Ja uwielbiam makaroniki. W Gdyni mamy też małą francuską cukierenkę Monsieur Armand, gdzie można kupić makaroniki w wielu smakach. Obserwuję:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękujemy! Polecamy wybrać się do tej kawiarni, choć pewnie przy okazji wizyty w Warszawie trafisz w miejsca bliżej Starówki. ;)
   Makaroniki w wielu smakach brzmią naprawdę zachęcająco, ale mamy troszkę daleko. :(
   Ogromnie nam miło, że zaobserwowałaś nasz blog. :)

   Usuń
 14. panzokcie genialne! :) moglabym pojechac od francji jeszcze raz ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. ;) Na pewno jeszcze kiedyś pojedziesz do Francji!

   Usuń
 15. Miło, że wspomniałaś o Louane. Przy okazji zapraszam do polubienia Louane Poland na Facebooku: https://www.facebook.com/louanepoland/. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że trafiłyśmy w Twój gust muzyczny. Pozdrawiamy!

   Usuń
 16. Nigdy nie zrozumiem zagranicznych zwrotów bez tłumaczeń (równie beznadziejne jest też tłumaczenie z tyłu książki ;) ). Magnes jest niesamowity!
  Paznokcie bardzo mi się podobają! Zauważyłaś, że usta bez dolnej wargi wyglądają jak ptaki? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak! Zaglądanie ciągle na koniec książki psuje przyjemność płynącą z jej czytania.
   Dziękujemy bardzo. ;)
   Faktycznie tak wyglądają. :D Nie zwróciłyśmy na to uwagi.

   Usuń
 17. Piekne zdjecia Francji. Mam te ksiazke, ale jakos nie moge zabrac sie za czytanie :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. :)
   Z niektórymi książkami tak jest. Polecamy spróbować - może się miło zaskoczysz? :)

   Usuń
 18. Bardzo proszę, żebyście zrobiły inspiracje rolkami lub wrotkami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za propozycję. :) Rozważymy ten pomysł, ale pewnie nie uda nam się go zrealizować w najbliższym czasie.

   Usuń
 19. Ale świetny pomysł z tym magnesem! :) Ciekawie to wygląda. Ze zdjęć na pewno przyciąga uwagę to z doniczkami.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ależ świetna jest ta balustrada na balkoniku, bogato zdobiona :)

  OdpowiedzUsuń

Czytamy wszystkie komentarze i odpowiadamy na nie.
Zaglądamy na blogi osób komentujących.
Trafimy bez problemu na Twój blog, więc nie wklejaj linków pod inspiracjami. Przedstawić się i zostawić link możesz tutaj - Przedstaw się. Poza tym link do Twojego wpisu może trafić do naszej inspiracji. Sprawdź zakładkę Twórz z nami.
Nie wymieniamy się obserwacjami. Obserwujemy blogi, które podobają się przynajmniej jednej z nas.

Facebook
Polub nas na Facebooku!