środa, 11 listopada 2015

Inspiracja kolorami - biały i czerwony

Kolory biały i czerwony są barwami występującymi na fladze Polski. Nie bez przyczyny biało-czerwony post pojawia się 11 listopada :)

Zapraszamy serdecznie na kilka zdjęć, propozycję paznokci, biało-czerwona składana róża i nie tylko! :)  

11 listopada


11 listopada w Polsce obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości jako upamiętnienie odzyskania niepodległości w 1918 roku.

Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie - obcą naszej tradycji - podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę.  ~cytat z 793 Uchwały Sejmu RP

Flaga Polski składa się z dwóch poziomych pasów:

 • biały symbolizuje takie wartości duchowe, jak czystość, niepokalanie
 • czerwony oznacza odwagę i waleczność

Zdjęcia

 Jesteście ciekawi jak wykonać taką różę z filcu? ---> KLIK

Biało-czerwone paznokcie

 1. Pomaluj paznokcie czerwonym lakierem.


Mój wybór to klasyczna czerwień od  Maybelline.

2. Przy użyciu końcówki pędzelka lub skuwki od długopisu (czegoś, co jest w stanie zrobić bardzo duże kropki) wykonaj kwiatki. Zamocz końcówkę w białym lakierze i stwórz 5 kropek, a następnie wypełnij środek kwiatu.


Użyłam białego lakieru Golden Rose Rich Color. 
3. Za pomocą sondy do zdobień i użytego wcześniej czerwonego lakieru dodaj małe kropeczki.


4. Pokryj całość bezbarwnym lakierem (Essence), by przedłużyć trwałość paznokci. 
Mnie trzymały się one aż 8 dni, a zmyłam je, gdyż odrost był już nieestetyczny. 
Tak prezentują się gotowe biało-czerwone paznokcie ;) Mam nadzieję, że Wam się podobają.


Pisownia 


Biało-czerwony zapisujemy z łącznikiem. "Wyznacznikiem formalnym może tu być spójnik "i", który podstawiamy zamiast łącznika. Np. flaga biało-czerwona (biała i czerwona)" - jak podpowiada nam słownik PWN.
"Biało-czerwony" potocznie określa też sportowca reprezentującego Polskę. Można "Biało-Czerwonych" zapisywać od wielkich liter, lecz należy pamiętać o konsekwencji. W jednym artykule w gazecie nazwy wszystkich drużyn, a więc np. "Trójkolorowi" (Francja) albo "Pomarańczowi" (Holandia), powinny być zapisane w ten sam sposób.

Składana róża origami

 

Standardowo przy origami dodaję filmik z YouTube.

Spotkanie ze sztuką

 

Jest to obraz Zdzisława Beksińskiego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego twórczością, bo, choć jest przeważnie przygnębiająca, a nawet przerażająca, to jego dzieła są niezwykle intrygujące. Można stać i patrzeć na jeden obraz przez kilka godzin, odkrywając coraz to nowe szczegóły.

Obraz ze strony: Link


Nasza opinia: Obraz jest wyjątkowo depresyjny. Kontrast między elementami statycznymi i dynamicznymi buduje niepokój, głowa mężczyzny wygląda jak pozbawiona życia czaszka, a wylewająca się z jej oczu niezidentyfikowana czerwona masa wywołuje dreszcze. Przypomina nam robaki, niszczące tego człowieka od wewnątrz lub wypływające jelita. Jednak po przyjrzeniu się z bliska zdaje się, że te skręcone elementy to konający ludzie. Może symbolizuje to destrukcyjny wpływ niezdrowych relacji z innymi? A może obrazuje to wewnętrzne zepsucie? Ma się wrażenie, że krwista maź podpełznie w naszym kierunku i pochłonie nas. Warto zwrócić też uwagę na symbole przedstawione na alabastrowym czole, które przywodzą na myśl jakieś hinduistyczne bóstwo. Autor może też nawiązywać do hinduskiej koncepcji trzeciego-wewnętrznego oka. Może postrzeganie za pomocą zmysłów zdaniem twórcy nie ma sensu, bo świat materialny i tak ulega zniszczeniu, a ważniejsze jest osiągnięcie odpowiedniego stanu umysłu? A może właśnie ta postawa jest negowana?
Wszystko dzieje się na tle ogromnego pustkowia, może spokojnej i obojętnej pustyni, podkreślającej uniwersalność dzieła,
To jest właśnie najlepsze w dziełach Zdzisława Beksińskiego - nieskończoność możliwości interpretacji.
Zachwyca nas genialne przedstawienie szczegółów. Całość wygląda bardzo realistycznie i trójwymiarowo. Obraz ma głębię, ma to coś, co sprawia, że chce się odkryć tajemnicę z nim związaną.

Zadanko ;)


Najpopularniejsze kolory pojawiające się na flagach państwowych to biały i czerwony. 
Wśród flag 224 państw aż na 132 flagach pojawiają się oba te kolory. Flag, na których są tylko kolory biały i czerwony, jest 18, a na czterech z nich koloru białego jest tyle samo, co czerwonego.
a) jaki procent flag państwowych stanowią flagi, na których są kolory biały i czerwony? 
b)jaki procent wszystkich flag stanowią flagi biało-czerwone? 
c)jaki procent flag biało-czerwonych stanowią flagi, na których koloru białego jest tyle samo, co czerwonego?

Podajcie odpowiedź w komentarzu! Jeśli nie umiecie rozwiązać tego zadania, to chętnie pomożemy. Dziękujemy za przeczytanie postu z inspiracjami. Zachęcamy do wykonania własnych prac :) Podzielcie się z nami swoimi pomysłami, uwagami i pytaniami w komentarzach. Mamy nadzieję, że zainspirowałyśmy kogoś do skorzystania z naszych pomysłów.
Jeśli chcesz być na bieżąco, polub nas na Facebooku. Tam pojawiają się informacje o nowych postach.
Zapraszamy też do obserwowania naszego bloga i profilu na Instagramie.

16 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się ten post, cieszę się, że postanowiłyście przypomnieć swoim czytelnikom, że 11 listopada to nie tylko dzień wolny od szkoły, ale także ważne dla Polaków święto. Obraz który nam pokazałyście jest naprawdę ciekawy i odrobinę niepokojący, wydaje się hipnotyzować widza, niestety nie dopatrzyłam się w nim konających ludzi. Wydaje mi się, że owa czerwona masa nie jest ani robakami ani jelitami tylko mózgiem który z jakichś powodów uległ zniszczeniu (co daje dodatkowe możliwości interpretacji i nasuwa pytanie: co mogło tak zniszczyć mózg? Jak i tłumaczy fakt, że wypływa ona oczami). Zastanawiają mnie również ostro zakończone ''elfie'' uszy tej postaci, zastanawiam się co symbolizują. Muszę przyznać, że paznokcie i róża są jak zwykle perfekcyjnie wykonane i bardzo pomysłowe ale wydają mi się nie pasować swoim stylem do reszty postu, tak samo jak ''Zadanko'' (a może to reszta postu do nich nie pasuje?) Czy jest to celowy zabieg mający poprzez kontrast podkreślić powagę obrazu i niewinny urok waszych pomysłów? Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za wasze wspaniałe posy <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy :) To ważne, by nie zapominać o historii naszego kraju.
   Co do obrazu... Jak już wspomniałyśmy, istnieje wiele możliwości interpretacji tego obrazu. Nawet jedna osoba w zależności od nastroju może odmiennie postrzegać poszczególne elementu dzieła. Twoja interpretacja jest interesująca i skłania do przemyśleń.
   Jeśli chodzi o styl postu, to postawiłyśmy na różnorodność. Chciałyśmy ukazać wiele dróg inspiracji kolorami białym i czerwonym. Nie chciałyśmy ograniczyć się jedynie do poważnego klimatu, który narzucałoby święto narodowe, dlatego tematem inspiracji były kolory, a nie 11 listopada.
   Jeszcze raz dziękujemy i pozdrawiamy ;)

   Usuń
 2. Co do postu Dziewczyny kocham tego bloga :) to jest normalne galeria sztuki pomysły są super ja tam może czasem Wam coś zaproponuję ;) Szczególnie podoba mi się róża z filcu ;) EDZIA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękujemy :) Jesteśmy otwarte na nowe pomysły.

   Usuń
 3. Hejka, fajny post :) co jest na 5 zdjęciu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki ;)
   Na piątym zdjęciu znajduje się ta część granatu, która pozostaje po wyjęciu części jadalnej ;p

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. JEJ! Dodałyście coś origami <:o). Bardzo się cieszę a inspiracja super. Jak zwykle zainteresowały mnie paznokcie. Te były śliczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszamy, że tak późno odpowiadamy :)
   Bardzo dziękujemy!

   Usuń
 6. Witam :) Fantastyczny post, obraz bardzo ciekawy, paznokcie przeurocze *-* róża też niczego sobie (ekstra, że można ją tak składać, trochę jak jakieś bakugany xp)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszamy, że tak późno odpowiadamy. Bardzo dziękujemy :) pozdrawiamy

   Usuń
 7. Odpowiedź na zadanko:
  a) ok. 67%
  b) ok. 8%
  c) ok. 22%
  Nie jestem pewna w a) czy o to chodziło, ale przekonam się:D Bardzo fajny post i miło, ze urozmaiciłycie go w zadanko:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy ;)
   Super, że ktoś je rozwiązał!
   Odpowiedzi b i c są poprawne. Co do podpunktu a, to flag, na których są kolory biały i czerwony, jest 132. 132/224 to około 59%. Pewnie do 132 flag dodałaś 18 (150/224 to okolo 67%). Zauważ jednak, że flagi, na których występuje jedynie czerwony i biały należą do zbioru 132 flag. Chodzi tutaj o to, że wśród flag mających kolory biały i czerwony są juz uwzględnione flagi mające tylko te kolory. Dlatego nie dodajemy juz 18 flag. Mam nadzieję, że rozumiesz? ;)
   Brawo, że zrobilaś dobrze dwa podpunkty.

   Usuń
  2. Dzięki;) wahałam się właśnie czy dodać te 18, czy nie, ale źle trafiłam:D

   Usuń

Czytamy wszystkie komentarze i odpowiadamy na nie.
Zaglądamy na blogi osób komentujących.
Trafimy bez problemu na Twój blog, więc nie wklejaj linków pod inspiracjami. Przedstawić się i zostawić link możesz tutaj - Przedstaw się. Poza tym link do Twojego wpisu może trafić do naszej inspiracji. Sprawdź zakładkę Twórz z nami.
Nie wymieniamy się obserwacjami. Obserwujemy blogi, które podobają się przynajmniej jednej z nas.

Facebook
Polub nas na Facebooku!